Mateusz Kusznierewicz o Fastnet


Mateusz Kusznierewicz o Fastnet

Data: 12.02.2018
Godzina: 20:00 - 22:30


WSTĘP: wolny!

Fastnet jako etap przygotowań do rejsu dookoła świata.

Jako kilkuletni chłopiec Mateusz Kusznierewicz miał dwa marzenia: pojechać na igrzyska olimpijskie i ruszyć w rejs dookoła świata, To pierwsze marzenie spełnił pięć razy zdobywając dwa medale – złoto w Atlancie i brąz w Atenach. Teraz czas na drugie z marzeń, Wypłynie w rejs dookoła świata, a przy okazji będzie startować w regatach wielkoszlemowych i promować Polskę.

Zakłada on udział w rejsach zaliczanych do żeglarskiego Wielkiego Szlema – Fastnet Race, Middle Sea Race, słynne regaty Sydney Hobart oraz Newport Bermuda.

Na spotkaniu w Korsarzu Mateusz opowie o swoim udziale w regatach Fastnet, które traktuje jako etap przygotowań do rejsu dookoła świata.

Regaty Fastnet zaliczane są do najtrudniejszych i najważniejszych wyścigów morskich świata. Jego trasa wiedzie przez cieśninę Solent wzdłuż południowego wybrzeża Anglii, Kanał Angielski, Morze Celtyckie, aż do słynnej irlandzkiej skały Fastnet. Trasa liczy łącznie 608 mil morskich, a meta usytuowana jest w Plymouth.

Wody okalające Wielką Brytanie i Irlandię są jednym z najtrudniejszych akwenów na świecie ze względu na częste silne wiatry oraz prądy pływowe. Połączenie tych dwóch czynników tworzy bardzo trudną do żeglugi falę przez co wiele załóg natrafia na liczne problemy. Sam Fastnet ma już w swojej historii tragiczne wydarzenia takie jak chociażby rok 1979 gdzie w wyniku ogromnego sztormu zginęło 18 osób, kilka jachtów zatonęło, a kolejnych kilkanaście przewróciło się. Tamta prognoza pogody uważana jest za jedną z największych pomyłek brytyjskich meteorologów. W wyniku tych wydarzeń organizatorzy z Royal Ocean Racing Club (RORC) wprowadzili liczne przepisy bezpieczeństwa, które każda załoga musi spełnić przed przystąpieniem do wyścigu.